Колиндянська громада
Чортківський район, Тернопільська область

Інформація

9 місяців цього року 603 тисячі працівників в Тернопільській області захворіло

 

 

Під осінь ми кажемо усім, хто необачно забуває про профілактику захворювань, коли настають холоди і люди починають хворіти: «Бережімо здоров’я – найдорожчу приватну власність».

Саме так, здоров’я - найдорожча приватна власність кожного, скарб, дарований та частенько непоцінований  вчасно. Згадуємо про нього, коли воно починає накульгувати. Коли доводиться працювати, як кажуть, на аптеку.

Шкоди економіці завдають сезонні хвороби. У віданні Фонду соціального страхування  - листки непрацездатності, у народі кажуть «лікарняні». Початок осені, традиційно, псує людям здоров’я. А це - чималі соціальні виплати. Важко людям у фінансовому плані лікуватися, повноцінно харчуватися, відпочивати, використовувати наявні ресурси оздоровлення. Тому маємо реагувати правильно на виклики часу: шукати у співпраці різних установ та організацій, які несуть та виконують завдання профілактичної медицини, раціональне зерно, забезпечувати людину усім необхідним для ефективної праці.

-     Хворі працівники – це не тільки проблема медична чи соціальна, а й економічна.- переконаний начальник відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Р.Мостовий. -  Передусім, для роботодавця. Адже за 5-денний листок непрацездатності з кишені роботодавця - підприємства чи організації вилітає щонайменше 600 гривень, а  страхувальник не отримує роботи, витрачаючи кошти. Крім того, сам хворий затрачає чимало грошей на лікарські засоби, медикаменти, які тепер зовсім не дешеві, не  кажучи вже про втрату головного – здоров’я.  За 9 місяців цього року  603 тисячі працівників в Тернопільській області захворіло. І на виплати за листками непрацездатності за цей період Фондом соціального страхування перераховано близько 72 мільйонів гривень. А це кошти страхувальників.

Як мудро писали ще в античні часи: усуньте причину, тоді пройде і хвороба. Чи не краще було б вкласти кошти в організацію відповідних умов роботи та відпочинку працівників, вакцинації, профілактичних оглядів, щоб убезпечити, вберегти людей від хвороб, попередити їх?

Видачу «лікарняних» працівники Фонду  моніторять. І виявляється цікава картина щодо кількості виданих листків непрацездатності за періодами. У так звані перехідні періоди - літо-осінь, зима-весна - число «лікарняних» різко збільшується. І це змушує наголосити: слід подбати про убезпечення від холоду на роботі, найперше в приміщеннях, де людина перебуває з мінімальною фізичною активністю. Аналогічна ситуація з «лікарняними» по догляду за дітьми: у перехідні періоди їх кількість значно зростає.

Аби людей простудні захворювання турбували менше, слід зробити елементарні речі: убезпечити працівників від протягів, переохолодження.  Крім простудних захворювань органів дихання при нещільно зачиненому вікні чи постійних протягах, при низькій температурі у приміщенні можна «заробити» неврологічні хвороби, які вимагають тривалого й недешевого лікування. Йдеться про міозити, неврити, радикуліти, захворювання суглобів - артрити.

Варто нагадати керівникам підприємств, установ та організацій про необхідність створення відповідних умов праці, які допоможуть вберегти працівників від сезонних хвороб, підвищити опірність організму. Не так важко, зате важливо утеплити, відрегулювати вікна та двері, дотримуватись норм температурного режиму на робочих місцях. Роботодавці мають зрозуміти, що профілактика захворювань повертається сторицею.

Напевне,  крім заходів, спрямованих на поліпшення фізичного, працездатного стану, необхідно вплинути на власний настрій. Хоч кажуть: в здоровому тілі – здоровий дух, часто буває, що здоровий дух лікує тіло. Ніякі лікарі та науковці, ніякі спеціалісти не допоможуть зберегти вам здоров’я, якщо ви самі про нього не подбаєте.

Адже, перефразовуючи Ірину Вільде, дізнаємося, що  тисячі речей необхідні здоровому, і тільки одна хворому – це здоров’я. 

З.Замкова